ZdroweRady.pl Zdrowie i choroby Jak złagodzić ból łydek w nocy? Sprawdzone metody i domowe środki

Jak złagodzić ból łydek w nocy? Sprawdzone metody i domowe środki


Ból łydek w nocy

Ból nóg w nocy, bolesne skurcze łydek, mrowienie czy drętwienie to objawy, z którymi boryka się wiele osób. Są wyjątkowo uciążliwe, ponieważ uniemożliwiają spokojny sen. Przewlekły ból kończyn w czasie spoczynku nie powinien być bagatelizowany. Może wskazywać na niewydolność naczyniową, ale także na zespół niespokojnych nóg, żylaki czy niedobory pierwiastków. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Ból nóg w nocy – przyczyny i leczenie

Zanim dowiesz się, jak sobie radzić z bólem łydek podczas spoczynku, warto przyjrzeć się temu, z czego on wynika i jak powstaje. Przyczyn bólu może być kilka i każda z nich wymaga innego podejścia i innych środków łagodzących, także tych domowych.

Przyjrzyj się, czym może być spowodowany silny ból łydek w nocy.

Skurcze mięśni

Jedną z częstych przyczyn bólu nóg w nocy są skurcze mięśni. Łatwo je rozpoznać, ponieważ ucisk jest bardzo mocny, powoduje intensywne dolegliwości bólowe i jest połączony z twardością mięśnia. Najczęściej trzeba go rozluźnić, na przykład prostując mocno nogę lub naciągając ją ręcznie.

Taka dolegliwość występuje najczęściej u kobiet i osób starszych, choć nie tylko.

Skurcze nóg w nocy mogą być wywołane:

  •        niedoborem pierwiastków (potas, magnez, wapń),
  •        żylakami,
  •        zaburzeniami pracy nerek lub tarczycy,
  •        cukrzycą,
  •        ciążą.

Niektóre z przyczyn nie są zagrożeniem, jednak aby upewnić się, że nie ma się do czynienia z poważną niewydolnością naczyniową. Zawsze dobrą praktyką jest więc zgłoszenie się na badania.

Zespół niespokojnych nóg

Nie jest związany z bardzo mocnym bólem nóg w czasie snu, choć również może poważnie utrudniać normalne funkcjonowanie. Chorzy przede wszystkim nie mogą się wyspać, ponieważ czują nieustanną potrzebę poruszania kończynami.

Inne typowe objawy zespołu niespokojnych nóg to m.in.:

  •        nieprzyjemne doznania czuciowe w obrębie nóg,
  •        niepokój ruchowy,
  •        pogarszanie się objawów podczas spoczynku,
  •        częściowa poprawa podczas wykonywania aktywności,
  •        nasilanie się objawów wieczorem i w nocy, zwykle przed zaśnięciem.

Zespół niespokojnych nóg w niemal w połowie przypadków jest związany z zaburzeniami somatycznymi lub neurologicznymi, stosowanymi lekami albo innymi przyjmowanymi substancjami (na przykład dopalaczami).

Przyczyną dolegliwości może być też niedobór żelaza i magnezu, niewydolność nerek, polineuropatie i przyjmowanie leków mogących wywoływać albo nasilać jego objawy.

Jak sobie radzić z bólem nóg w nocy?

Jedną z przyczyn występowania bólu nóg w nocy, na przykład skurczów łydek, jest niedobór składników mineralnych w organizmie.  Dlatego, jeśli bolą Cię nogi podczas snu, przede wszystkim zadbaj o zbilansowaną dietę lub wspomagająco przyjmuj suplementy i elektrolity. Ważny jest szczególnie magnez, potas i wapń. Ich poziom warto też zbadać w ramach analizy krwi.

Jeśli z kolei cierpisz na żylaki lub inne choroby układu krwionośnego i to one powodują nocne bóle nóg, polecanym domowym sposobem jest noszenie rajstop przeciwżylakowych. Wywołują one ucisk na naczynia, poprawiając krążenie krwi. W konsekwencji ból nóg w nocy może być mniejszy.

Jeśli bardzo mocno bolą Cię nogi w nocy, przyjmij doraźnie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Warto także dbać o aktywność fizyczną, niezależnie od tego, jaka jest przyczyna bólu nóg. Ćwiczenia są niezwykle ważne, ponieważ poprawiają ukrwienie kończyn, a pośrednio także pozwalają zadbać o właściwą masę ciała. Otyłość może sprzyjać powstawaniu bólu nóg. [2] Dodatkowo przyczynia się do rozwoju cukrzycy, która także może być związana z omawianymi dolegliwościami.

W razie występowania dyskomfortu podczas odpoczynku, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Domowe metody mogą być pomocne, jednak tylko doraźnie. Pamiętaj, że niewydolność żylna czy zakrzepica żył to poważne choroby i nie można ich bagatelizować.

Jak dbać o nogi, by nie bolały w nocy?

Ćwiczenia fizyczne, odpowiednie stężenie pierwiastków w organizmie to podstawa w każdym wieku. Jeśli jednak podejrzewasz, że za ból nóg nocą mogą odpowiadać choroby naczyniowe, warto wspomagać się także preparatami zawierającymi diosminę zmikronizowaną.

Jest to substancja wykazująca działanie ochronne na naczynia żylne. Zwiększa elastyczność i stan ich napięcia, dzięki czemu umożliwia sprawny powrót krwi z układu żylnego kończyn dolnych. Zmniejsza również ciśnienie żylne i zastój żylny w kończynach dolnych.

Diosmina działa przeciwobrzękowo, ponieważ poprawia przepływ limfy w układzie chłonnym. Wykazuje ponadto działanie przeciwzapalne.

Stosuje się ją w zaburzeniach krążenia żylnego. Stosowanie preparatów z diosminą może powodować  ustąpienie lub zmniejszenie dolegliwości takich jak:

  •        uczucie ciężkości nóg,
  •        obrzęki,
  •        bóle nóg,
  •        skurcze łydek.

Przyczyny bólu nóg podczas snu mogą być różne. Mogą wskazywać zarówno na lekkie niedobory składników mineralnych, jak i na poważne przypadłości. Nie powinno się ich lekceważyć, a konsultacja lekarska to dobra praktyka każdego odpowiedzialnego pacjenta.

Artykuł we współpracy z Diosminex

Bibliografia

[1] Frołow M.: Kurcze mięśniowe, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 2012 –https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/60817,kurcze-miesniowe (dostęp 30.05.2023)

[2] Wichniak A.: Zespół niespokojnych nóg, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 2014 –https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/71278,zespol-niespokojnych-nog (dostęp 31.05.2023)

[3] Diosmina (zmikronizowana), Medycyna Praktyczna dla Pacjentów – baza leków – https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=235 (dostęp 30.05.2023)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.