ZdroweRady.pl Warto wiedzieć,Zdrowie i choroby Wodonercze – skąd bierze się i jak leczyć zastój w nerce? To musisz wiedzieć!

Wodonercze – skąd bierze się i jak leczyć zastój w nerce? To musisz wiedzieć!


Grafika przedstawiająca ludzki organizm z narządami wewnętrznymi w tym z nerką

Wodonercze to inaczej zastój wody w jednej z nerek. Kiedy się pojawia? Wówczas, gdy mocz z jakichś przyczyn nie może zostać wydalony w całości. W takim wypadku jest on przetrzymywany w nerce. A to sprawia, że narząd ten niebezpiecznie się poszerza. Co w takim wypadku?

Czym dokładnie jest wodonercze? Jakie są jego przyczyny i obawy? Jak leczy się zastój w nerce? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Odpowiedzi na te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym jest wodonercze i skąd się bierze?

Wodonercze samo w sobie nie jest chorobą. To raczej powikłanie dolegliwości chorobowych. Tych związanych z drogami moczowymi, pęcherzem, cewką moczową albo moczowodami. Wodonercze objawia się zastojem moczu w nerce, który z różnych przyczyn nie może zostać w pełni wydalony. Wówczas nerka albo nerki ulegają niebezpiecznemu poszerzeniu.

Dłonie trzymające dwie nerki jako podroby

Źródło: Pixabay

Skąd tak naprawdę bierze się ta dolegliwość? Może być ona spowodowana przez różne czynniki i elementy układu moczowego. Najczęściej jednak mocz zalega w nerce przez uwięzienie kamienia w moczowodzie. Innym powodem jest zapalenie, rozrost nowotworu czy wady wrodzone. Do tych ostatnich zaliczają się:

  • zwężenie jakiegoś fragmentu moczowodu, które umiejscowione jest bliżej nerki,
  • tak zwana przeszkoda podmiedniczkowa; chodzi o zwężenie w miejscu złącza miedniczkowo-moczowodnego,
  • zwężenie w obrębi szyi pęcherza moczowego,
  • refluks pęcherzowo-moczowodowy.

Wyróżnia się jeszcze tak zwane przyczyny nabyte, Tych jest o wiele więcej i należą do nich:

  • ciąża,
  • obecność kamieni w obrębie układu moczowego,
  • wypadanie narządu rodnego,
  • tętniak w obrębie aorty,
  • jakiegoś rodzaju zmiany nowotworowe,
  • nowotwór albo rozrost gruczołu krokowego w przypadku mężczyzn,
  • w przypadku kobiet rak szyjki macicy,
  • stan zapalny pęcherza moczowego, cewki moczowej albo gruczołu krokowego,
  • różnego rodzaju dolegliwości w obrębie układu pokarmowego.

Jakie są objawy wodonercza?

Zazwyczaj zastój w nerce nie daje jakichkolwiek objawów. Może w ciszy rozwijać się przez wiele lat. Przeważnie do jego wykrycia dochodzi przypadkowo. Jednak tak naprawdę występowanie objawów zależy od lokalizacji przeszkody, która doprowadza do zastoju. Symptomy mogą u różnych osób występować w różnym nasileniu i w różnych miejscach.

U dorosłych osób na przykład zastój w nerce objawia się bólem kręgosłupa lędźwiowego, brakiem apetytu, wzdęciami oraz biegunkami. Jeszcze innym dosyć powszechnym symptomem jest bardzo nieregularne oddawanie moczu. Niekiedy dochodzi nawet do tak zwanego bezmoczu. Często też występuje przy tym kolka nerkowa.

Czym jest kolka nerkowa, czyli jeden z powszechnych objawów? Najprościej rzecz ujmując to mocny ból w okolicy lędźwiowej. Trudno jest w takim przypadku znaleźć jakiekolwiek ukojenie. Do tego nieraz dochodzą również wzdęcia. U osób, które cierpią na zastój w nerce, często pojawia się tez problem z nadciśnieniem.

Jak rozpoznać i leczyć zastój w nerce?

Dolegliwość, o której mowa w tym artykule, diagnozuje się zazwyczaj na podstawie badania ultrasonograficznego. Czasem wykonując tomografię albo cystografię. Choć te ostatnie badania to bardzo rzadkie przypadki.

Leczenie tak naprawdę uzależnione jest od przyczyny zastoju. Jeśli wodonercze jest wynikiem zaburzeń anatomicznych, to zazwyczaj potrzebna jest operacja albo zabieg. Podczas takiego procesu chirurg wycina zwężony fragment i następnie wykonuje plastykę. Zdarzają się pacjenci, w przypadku których jedynym wyjściem jest zupełne usunięcie nerki.

Lekarze podczas operacji nerki z powodu wodonercza

Źródło: Pixabay

Jeśli chodzi o przyczyny nabyte to najczęściej związane są one z obecnością kamieni, nowotworu czy stanem zapalnym. Wówczas leczenie dobiera się odpowiednio do przyczyny. Jeśli więc przyczyną jest właśnie kamień, to wystarczy go usunąć. Można to zrobić na różne sposoby. Z nich wszystkich najbardziej nieinwazyjnym są fale uderzeniowe. Z kolei najbardziej inwazyjnym zabiegiem jest tak zwana metoda endoskopowa. Jest ona wybierana w naprawdę szczególnych przypadkach.

1 thought on “Wodonercze – skąd bierze się i jak leczyć zastój w nerce? To musisz wiedzieć!”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.