ZdroweRady.pl Warto wiedzieć,Zdrowie i choroby Czym jest włosień kręty – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest włosień kręty – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie


Kawałek surowego mięsa na talerzu i czerwone papryczki obok

Włosień kręty to pasożyt, który wywołuje chorobę włośnicę. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim poprzez spożycie zainfekowanego mięsa. Larwy tego pasożyta dojrzewają w jelicie cienkim. To właśnie ze strony tego organu występują objawy zatrucia.

Czym dokładnie jest włosień kręty i włośnica? Jak wygląda charakterystyka choroby? Jakie są jej przyczyny i objawy? Jakie leczenie należy podjąć po zainfekowaniu? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i bardzo podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym jest włosień kręty i włośnica i co warto o tym wiedzieć?

Włosień kręty to pasożyt, który po raz pierwszy został rozpoznany w 1935 roku w Anglii. Zidentyfikował go James Paget podczas rutynowej sekcji zwłok. Był on wówczas studentem medycyny na pierwszym roku. Opis tego pasożyta został szczegółowo opracowany przez Richarda Owena. Nazwa gatunkowa, która została przez niego zaproponowana, jest używana po czasy obecne.

Włosień to nicień, który mierzy nie więcej niż kilka milimetrów. Larwy tego nicienia wytwarzają niejakie torebki. I to właśnie w takiej formie bytują one w mięśniach swoich żywicieli. Włosieniem krętym można zarazić się spożywając mięso, w którym znajdują się jego larwy. Jest to przeważnie mięso nie do końca ugotowane bądź usmażone. Warto wiedzieć, że pasożytem w żadnym wypadku nie zarazimy się od człowieka, który jest jego nosicielem. Co zabija te larwy? Przede wszystkim właściwa obróbka termiczna mięsa.

Czym jest włośnica i co warto o niej wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, włośnica to choroba pasożytnicza, którą wywołuje włosień kręty. Do pojawienia się tej choroby zawsze dochodzi poprzez spożycie mięsa, które zostało zainfekowane larwami. Nie można nią zarazić się od innego człowieka. W naszej strefie klimatycznej, zazwyczaj chodzi o mięso dzików, owiec, świń, królików albo koni. Zainfekowanie ma naprawdę gwałtowny przebieg. Niekiedy doprowadza nawet do śmierci.

Po spożyciu zainfekowane mięsa, larwy przedostają się do jelita cienkiego człowieka. Następnie przenikają do naczyń chłonnych oraz krwionośnych. Później właściwie są już roznoszone po całym ciele. Larwy, które osiedliły się w konkretnych miejscach zamieniają się po czasie w wągry. Te miejsca osiedlenia to przede wszystkim mięśnie przepony, międzyżebrowe czy język.

Jakie są objawy włośnicy?

Larwy pasożyta, o którym mowa w tym artykule, wylęgają się zazwyczaj od tygodnia do dwóch miesięcy. Na tą długość wpływa wiele czynników, chociażby ilość spożytego mięsa. Warto wiedzieć, że im krótszy jest okres wylęgania, tym cięższy przebieg włośnicy. Pierwsze objawy tej choroby pojawiają się często następnego dnia po zjedzeniu zainfekowanego mięsa. Przeważnie ze strony układu pokarmowego.

W pierwszym okresie zakażenia wyczuwalna jest podwyższona temperatura, nudności i wymioty. W drugiej fazie larwy przenikają do krwioobiegu i pojawiają się bóle mięśni i głowy. Do tego dochodzą jeszcze zazwyczaj dreszcze, ogólne osłabienie, potliwość, obrzęk powiek oraz twarzy, majaczenie. Niekiedy alergiczne wykwity skóry czy zaburzenia związane z żołądkiem i jelitem.

Cięższy niż zwykle przebieg włośnicy u niektórych pacjentów może prowadzić do szczękościsku a nawet problemów z przełykaniem. Objawy najczęściej ustępują po około siedmiu tygodniach od spożycia zakażonego mięsa.

Kobieta zakażona włosieniem krętym, leżąca w łóżku z bólem głowy

Źródło: Pexels

Jak leczy się włośnicę?

W leczeniu tej choroby wyróżnia się dwa główne sposoby:

  • Leczenie przyczynowe. W takim wypadku osobie zainfekowanej podaje się specjalne preparaty przeciwpasożytnicze. Samo takie leczenie trwa przeważnie około dziesięciu dni. Po zakażeniu ważne jest jak najszybsze wdrożenie takiego leczenia. Największą skuteczność bowiem daje ono w pierwszej fazie choroby.
  • Leczenie objawowe. Ten rodzaj to łagodzenie objawów włośnicy. Chodzi przede wszystkim o podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Leczenie to polega również na zbijaniu gorączki. W ciężkich przypadkach konieczne jest podanie glikortykosteroid.

1 thought on “Czym jest włosień kręty – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.