ZdroweRady.pl Warto wiedzieć,Zdrowie i choroby Jakie są objawy wścieklizny u ludzi i sposoby jej leczenia? Wszystko co warto o tym wiedzieć

Jakie są objawy wścieklizny u ludzi i sposoby jej leczenia? Wszystko co warto o tym wiedzieć


Wilk chory na wściekliznę

Wścieklizna to choroba zazwyczaj kojarzona ze zwierzętami. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że bardzo często jest ona przenoszona na człowieka. Nazywana jest wówczas chorobą odzwierzęcą. Jeśli wiemy już, że na wściekliznę chorować mogą również ludzie, to warto też zadać sobie pytanie: czy da się ją wyleczyć?

Na czym dokładnie przebiega wścieklizna u ludzi? Jakie są jej objawy? Jak się ją leczy? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Co warto wiedzieć na temat wścieklizny?

Na początek warto wspomnieć o tym, co wywołuje wściekliznę. A są to wirusy, które należą do jednej rodziny, jaką jest Rhabdoviridae. Chodzi tutaj między innymi o klasycznego wirusa wścieklizny i kilka wirusów pokrewnych, które w niektórych przypadkach również mogą wywoływać wściekliznę.

Wirus wścieklizny dosyć długo zachowuje swoją żywotność. Zwłaszcza długo w środowisku wilgotnym. Jest odporny na niskie temperatury, a wrażliwy na wysychanie i środki dezynfekcyjne, a także promieniowanie UV. Gdzie rozwija się wirus, o którym mowa w artykule? Mowa tutaj o układzie nerwowym.

Wilk chory na wściekliznę wśród zieleni

Źródło: Pexels

Wścieklizna występuje właściwie na całym świecie. Można wyróżnić jej dwie epidemiologiczne formy: miejską i leśną. Zależą one od źródła zakażenia. Na naszym kontynencie i w obu Amerykach zdecydowanie dominuje odmiana leśna. Głównym źródłem zakażenia są w tym przypadku lisy. Warto jednak wiedzieć, że źródłem wścieklizny mogą być też na przykład kuny, jenoty, łasice czy dziki.

Druga odmiana wścieklizny, czyli miejska, charakterystyczna jest dla obszarów Azji i krajów Bliskiego Wschodu. Tam choroba przenoszona jest przez psy i koty. Coraz częściej też wspomina się o małpach. W naszym kraju największe zagrożenie stanowią dzikie zwierzęta, a także bezdomne koty i psy.

Obecnie, tak naprawdę, bardzo sporadycznie odnotowuje się wściekliznę u ludzi. To przede wszystkim za sprawą powszechnemu dostępowi do szczepień zwierząt. W Polsce na przykład, w latach 1985 – 2005, takich przypadków odnotowano zaledwie trzy.

Jak człowiek może zarazić się wścieklizną?

Wścieklizna to choroba zakaźna. Rozwija się ona przez kontakt wirusa z uszkodzoną skórą. Chodzi tutaj o różnego rodzaju zadrapania, skaleczenia czy siniaki. Choroba rozwija się także w kontakcie z błonami śluzowymi nosa, oka czy jamy ustnej. Wirus wścieklizny w znacznych ilościach wydobywa się ze śliny chorych zwierząt.

Naukowcy często mówią też o możliwości zarażenia się w wyniku wdychania wirusa. Ten obecny jest w powietrzu w pobliżu jaskiń, które zamieszkują zarażone nietoperze. W takim wypadku wirus dostaje się do naszego układu nerwowego przez zakończenia węchowe w nosie.

Nierzadkie są również przypadki, kiedy do zakażenia dochodzi w wyniku przeszczepu rogówki od osoby, która miała zdiagnozowaną wściekliznę. Chodzi oczywiście o osoby zmarłe.

Jakie są objawy wścieklizny u ludzi?

Pierwsze objawy, które pojawiają się po zakażeniu to różnego rodzaju mrowienie czy kłucie w miejscu ugryzienia. Są też objawy mało charakterystyczne, ale również właściwe dla wścieklizny: wysoka temperatura, ból głowy, mdłości czy uporczywy kaszel. Dosyć szybko potem pojawia się niepokój ruchowy, zaburzenia mowy czy omamy wzrokowe i słuchowe.

Bardzo charakterystycznym objawem tej choroby u ludzi jest wodowstręt i światłowstręt. W ostatniej fazie często dochodzi do porażeń. Po kilku dniach, nieleczona choroba kończy się niestety śmiercią pacjenta.

Młoda kobieta leżąca w szpitalnym łóżku chora na wściekliznę

Źródło: Pexels

Jak wygląda leczenie wścieklizny u człowieka?

Niestety, ale w chwili wystąpienia pierwszych objawów, zazwyczaj za późno jest już na pomoc. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze udanie się do placówki medycznej. Dobrze jest zrobić to tuż po tym, gdy zostaniemy ugryzieni czy nawet opluci przez zwierzę.

W celu zapobiegnięcia dalszemu rozwojowi choroby pacjentowi podaje się specjalną szczepionkę. Robi się to według określonego schematu. Czasem chory dostaje również surowicę odpornościową. Zawsze jednak osoby chore należy izolować.

1 thought on “Jakie są objawy wścieklizny u ludzi i sposoby jej leczenia? Wszystko co warto o tym wiedzieć”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.