ZdroweRady.pl Pielęgnacja,Warto wiedzieć Wesz ludzka – charakterystyka, objawy, leczenie, zapobieganie

Wesz ludzka – charakterystyka, objawy, leczenie, zapobieganie


Młoda kobieta z wszami w czarnych włosach

Wesz ludzka zazwyczaj atakuje owłosioną skórę głowy. Powoduje silne swędzenie i to jest właśnie główny objaw wszawicy. Oczywiście taka choroba może dotyczyć również łona. Wyróżniamy również wszawicę odzieżową. Wszystkie te rodzaje to wszawica ludzka. Występuje na całym świecie i dotyczy wyłącznie, jak sama nazwa wskazuje, pasożytowaniu na człowieku.

Czym dokładnie jest wesz ludzka? Czym charakteryzuje się wszawica? Jakie są jej objawy? Jak się ją leczyć? Czy można jej zapobiec? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej.

Czym jest wesz ludzka i co warto o niej wiedzieć?

Wesz, o której mowa w tym artykule, to owad, który pozbawiony jest skrzydeł. Może osiągać maksymalnie 4,5 milimetrów, a więc jest stosunkowo sporych rozmiarów. Jej barwa to kolor biało-szary. Warto jednak wiedzieć też, że wesz ludzka posiada zdolność do mimetyzmu. Co to oznacza? Mianowicie to, że upodabnia ona kolor swojego ciała do koloru włosów żywiciela.

Samce wszy są zasadniczo mniejsze, samice większe. Pasożyty te dysponują trzema parami nóg i pazurami czepnymi. Te ostatnie umożliwiają im utrzymanie ciężaru dwa tysiące razy większego niż masa ich ciała. Wesz posiada również kłująco-ssące narządy gębowe. We służą do wysysania krwi żywiciela.

Taka wesz bardzo często kojarzona jest niejako z biedą czy ubóstwem. Jednak w rzeczywistości wszy są naprawdę bardzo rozpowszechnione w świecie. Wszawica, chyli choroba, którą wywołują wszy, może więc przydarzyć się każdemu z nas. Jednak temat ten często jest tematem tabu. Na wszawicę jednak należy reagować od razu. Nie można wstydzić się wizyty u specjalisty. Jej rozprzestrzenianiu sprzyjają duże skupiska ludzi.

Kobieta z długimi czarnymi włosami na tle białej ściany

Źródło: Pexels

Czym jest wszawica ludzka i jak można się nią zarazić?

Wszawica to choroba i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Najprościej rzecz ujmując, wywoływana jest ona przez wszy. Wszawica, jak już wcześniej wspomnieliśmy, kojarzona jest przede wszystkim z biedą. Jednak w rzeczywistości to problem, który może wystąpić w przypadku każdego człowieka. Wszawica to choroba pasożytnicza. Wywoływana jest ona przez trzy gatunki wszy: wesz ludzką, łonową i odzieżową. Wszystkie gatunki występują dosłownie na całym świecie.

Czym spowodowana jest wszawica? Przede wszystkim można ją nabyć poprzez kontakt z włosami osoby już zarażonej. Wszawicą zazwyczaj zarażają się małe dzieci w wieku 3-12 lat. Zarażenie w takich przypadkach jest skutkiem bezpośredniego kontaktu i nie do końca wyrobionych nawyków higienicznych.

Wszawicą szybko można zarazić się poprzez korzystanie ze wspólnego grzebienia, szczotki, spinek czy nawet nakrycia głowy. Można tutaj wspomnieć jeszcze o zabawie wspólnymi zabawkami czy wspólnym leżakowaniu w przedszkolu.

Jakie są objawy wszawicy?

Przede wszystkim można rozpoznać ją po nękającym nas swędzeniu skóry głowy. To zazwyczaj pierwszy wyczuwalny objaw. Zazwyczaj silne swędzenie występuje w miejscach, gdzie wszy ludzkie występują w największej ilości. Zazwyczaj chodzi o okolicę skroniową, ciemieniową czy potyliczną. Dodatkowym widocznym objawem jest również zaczerwienie skóry. przede wszystkim widoczne to jest na linii włosów.

Takie częste drapanie się może skutkować stanem zapalnym czy zakażeniem bakteryjnym. Wówczas ze skóry może wypływać nawet ropna wydzielina. U niektórych zakażonych osób występuje również powiększenie węzłów chłonnych.

Kobieta z długimi włosami z wszami ludzkimi na różowym tle

Źródło: Pexels

Jak leczy się wszawicę i jak jej zapobiegać?

Przede wszystkim zaraz po pojawieniu się objawów warto wykupić w aptece specjalne preparaty na wszy. Wybór jest szeroki, a preparaty występują w różnej formie. Znajdziemy tam więc szampony, płyny czy lotiony. Jeśli wiemy, że ktoś z rodziny zmaga się akurat z wszawicą, dokładnie sprawdzajmy stan naszej głowy. To z pewnością może zapobiec wszawicy.

W Internecie mnóstwo jest domowych sposobów na wszy i z pewnością warto z nich skorzystać. Jednym z nich jest zastosowanie połączenia majonezu z octem w proporcji 2:1. Być może pomogą też olejki eteryczne czy oliwa z oliwek.

1 thought on “Wesz ludzka – charakterystyka, objawy, leczenie, zapobieganie”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.