ZdroweRady.pl Warto wiedzieć,Zdrowie i choroby Wymioty – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie i wszystko, co warto o nich wiedzieć

Wymioty – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie i wszystko, co warto o nich wiedzieć


Grafika przedstawiająca żółtego wymiotującego ludzika na białym tle

To, czym są wymioty wiedzą bez wątpienia wszyscy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, z jakich powodów one powstają. A tych może być kilka. Wymioty mogą być reakcją na zwykłe zatrucie pokarmowe. Ale mogą być również objawem zdecydowanie poważniejszych chorób i schorzeń. Czasami ich podłożem jest również nasza kondycja psychiczna.

Czym dokładnie są wymioty? w jaki sposób do nich dochodzi? Jakie są ich przyczyny i objawy? Jak leczyć wymioty? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej.

Czy wymioty to choroba?

Czym właściwie są wymioty? Najprościej rzecz ujmując, to zazwyczaj nagłe i gwałtowne zwracanie treści żołądkowej przez jamę ustną. Wymioty bezpośrednio wywołują skurcze mięśni brzucha, przepony oraz klatki piersiowej. Jednak przyczyny pośrednie są zupełnie inne. Czasem wymioty poprzedzają tak zwane nudności.

Same w sobie nie stanowią one choroby. To po prostu objawy jakiegoś rodzaju dolegliwości czy schorzenia. Medycyna opisuje wymioty jako reakcję obronną naszego organizmu przed zatruciem albo przepełnieniem żołądka. A to ostatnie często doprowadza do uszkodzenia przewodu pokarmowego i warto o tym wiedzieć. Wymioty mogą mieć jeszcze inne pośrednie przyczyny. Te o nieustalonym pochodzeniu nazywa się wymiotami czynnościowymi.

Grafika przedstawiająca czerwonego wymiotującego ludzika na białym tle

Źródło: Pixabay

W jaki sposób powstają wymioty?

Za odruch wymiotny bezpośrednio odpowiada ośrodek nerwowy. Jednak do tego ośrodka trafiają bodźce z różnych innych okolic:

  • z błony śluzowej gardła,
  • z różnych obszarów jamy brzusznej czy otrzewnej,
  • w serca, opłucnej oraz płuc,
  • z ucha wewnętrznego,
  • z węchomózgowia,
  • z ośrodków kory mózgowej.

W rzeczywistości o wymiotach ostatecznie „decyduje” wspomniany już ośrodek wymiotny. Działanie to realizowane jest poprzez skurcze naszego żołądka, jelita i przełyku. Do tego dochodzą również skurcze brzucha, przepony i klatki piersiowej. W konsekwencji prowadzi to właśnie do wymiotów, czyli wyrzucania treści żołądka na zewnątrz przez jamę ustną.

Co może być przyczyna wymiotów?

Tak naprawdę przyczyn sytuacji, kiedy człowiek wymiotuje, jest naprawdę wiele. Zazwyczaj są objawem raczej niegroźnych stanów. Chociażby upojenia alkoholowego czy wczesnego etapu ciąży. Zdarza się jednak, że towarzyszą one ciężkim i poważnym chorobom. Te, które trwają około dwóch dni zazwyczaj powstają przez choroby infekcyjne albo zażywanie niektórych leków. Częste wymioty z kolei, czyli takie, które trwają ponad tydzień, zazwyczaj stanowią objaw chorób przewlekłych. Co jednak dokładnie może być przyczyną sytuacji w której człowiek wymiotuje?

  • Różnego rodzaju leki. Przede wszystkim cisplatyna, digoksyna i toksyny.
  • Choroby ośrodkowego układu nerwowego. Może chodzić chociażby o zapalenie opon mózgowych czy guza rzekomego mózgu.
  • Choroby psychiczne. Do tych zalicza się na przykład depresja, bulimia czy jadłowstręt.
  • Choroby błędnika. Zazwyczaj nowotwory czy choroba lokomocyjna.
  • Choroby przewodu pokarmowego i otrzewnej. To różnego rodzaju zatrucia pokarmowe, niedrożność jelita cienkiego albo choroba wrzodowa żołądka.
  • Choroby dróg żółciowych. Na przykład zapalenie pęcherzyka żółciowego.
  • Choroby wątroby. Przede wszystkim zapalenie, marskość albo kolka żółciowa.
  • Choroby trzustki. Przeważnie chodzi o ostre zapalenie i nowotwory.
  • Choroby gruczołów wewnątrzwydzielniczych. Przełom tarczycowy, nadczynność i niedoczynność przytarczyc.
  • Choroby układu moczowego. Kolka nerkowa na przykład.
  • Inne choroby. Chociażby zawały serca, nudności i wymioty pooperacyjne.
  • Przyczyny fizjologiczne. W tym wypadku chodzi przede wszystkim o początki ciąży czy bodźce zapachowe albo wzrokowe.
Młody mężczyzna siedzący na łóżku, którego męczą wymioty

Źródło: Pexels

Jak leczyć wymioty?

Zazwyczaj takie wymioty z przyczyn fizjologicznych przechodzą same. W niektórych przypadkach są nawet zupełnie normalne i nie trzeba zbytnio się nimi przejmować. Mowa tutaj chociażby o początkach ciąży. Jeśli jednak nie jesteśmy przyczyn wymiotów, to zawsze warto konsultować nasze objawy z lekarzem.

1 thought on “Wymioty – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie i wszystko, co warto o nich wiedzieć”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.