ZdroweRady.pl Pielęgnacja,Zdrowie i choroby Poznaj 3 sposoby na pęknięte naczynka w oku. Jak szybko je wyleczyć?

Poznaj 3 sposoby na pęknięte naczynka w oku. Jak szybko je wyleczyć?


Młoda kobieta z pękniętymi naczynkami w oczach

Takie pęknięte naczynko w oku, w dziedzinie medycyna nazywa się fachowo wylewem podspojówkowym. Zdarza się on bardzo często i z pewnością każdy z na kiedyś się z nim zmagał. W większości przypadków czerwona plamka na oku to wyłącznie problem estetyczny. Jednak zawsze, gdy nie mamy pewności co do przyczyny wylewu, warto udać się do okulisty. Ten postawi diagnozę i pokieruje ewentualnym leczeniem.

Czym dokładnie jest wylew podspojówkowy? Jakie są jego przyczyny? Jakie 3 sposoby na pęknięte naczynka w oku należy znać? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym jest wylew podspojówkowy i co warto o nim wiedzieć?

Pęknięte naczynko w oku fachowo zwane jest wylewem podspojówkowym. To dolegliwość, z którą z pewnością zmagał się kiedyś każdy z nas. Nazwa wylewu wzięła się z miejsca, gdzie powstało uszkodzenie naczynka krwionośnego, a więc pod spojówką naszego oka. Patrząc na sytuację z czysto fizjologicznego punktu widzenia, to czerwona plamka na oku jest po prostu siniakiem. Od tych na ciele wyróżnia go jedynie to, że umiejscowiony jest na gałce ocznej.

Na czym polega ten wylew podspojówkowy? Najprościej rzecz ujmując, na przerwaniu jakiegoś drobnego naczynka, a w konsekwencji na wypływie krwi na zewnątrz. Takie uszkodzenie w większości przypadków ma bardzo powierzchowny charakter. Z czasem zostaje ono całkowicie wchłonięte przez spojówkę.

Młoda kobieta z pękniętym naczynkiem w oku

Źródło: Pexels

Rzadko towarzyszy temu ból czy wpływ na widzenie. Zazwyczaj zauważalna jest jedynie czerwona plamka na oku. Przez większość z nas taki wylew jest traktowany jedynie jako problem estetyczny. Jeśli jednak nie mamy pewności co do tego i coś nas niepokoi, to jak najszybciej powinniśmy udać się do okulisty. Szczególnie jeśli towarzyszą temu inne objawy.

Jakie mogą być przyczyny pękniętego naczynka w oku?

Pęknięta żyłka w oku, bo tak też często nazywane jest to schorzenie, ma przeważnie przyczynę o mechanicznym charakterze. Do tego typu uszkodzenia dochodzi przeważnie w efekcie różnych urazów. Ewentualnie pod wpływem szybkiego wzrostu ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Kiedy jeszcze? Co może być przyczyną?

  • różnego rodzaju mechaniczne urazy gałki ocznej,
  • otarcie naszej gałki ocznej, chociażby poprzez zbyt silne pocieranie dłonią,
  • wszelkiego typu infekcje oka, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe,
  • jakiś nagły, nieprzewidywany atak kaszlu,
  • gwałtownie występujące torsje,
  • podniesienie zbyt ciężkiego przedmiotu,
  • większy niż zwykle wysiłek fizyczny,
  • urazy spowodowane nieodpowiednim noszeniem szkieł kontaktowych,
  • zażywanie niektórych rodzajów leków, głównie przeciwzapalnych.

Dodatkowo warto wiedzieć, że przyczyną często pękniętej żyłki w oku może być też kruchość naczyń krwionośnych. W takim przypadku zazwyczaj żyłki pękają też w innych miejscach. Chociażby w nosie czy na nogach. Przyczyny takiej kruchości naczyń krwionośnych mogą być różne. Należą do nich na przykład:

  • wrodzone skłonności genetyczne,
  • problemy z krążeniem krwi,
  • różnego rodzaju zaburzenia hormonalne,
  • czynniki emocjonalne.

Jakie trzy sposoby na pęknięte naczynko w oku warto znać?

1. Interwencja medyczna

Piszemy o tym na samym początku, gdyż zawsze, gdy nie mamy pewności co do przyczyny pojawienia się czerwonej plamki na oku, powinniśmy udać się do okulisty. Często bowiem zdarza się, że pęknięta żyłka w oku jest oznaką jakichś poważnych schorzeń czy zaburzeń. Nigdy więc nie należy tego w żaden sposób bagatelizować. Lekarz obejrzy gałkę oczną i, jeśli będzie to konieczne, zaproponuje odpowiednie leczenie.

2. Zapobieganie

Pękniętej żyłce w oku zawsze można też zapobiec. Jak? Przede wszystkim wystarczy pamiętać o:

  • unikaniu spożywania nadmiernej ilości alkoholu,
  • redukcji stresu,
  • wysypaniu się,
  • unikaniu nadmiernej aktywności fizycznej,
  • zadbaniu o odpowiednie warunki w pracy,
  • częstych przerwach w pracy przed komputerem,
  • stosowaniu środków nawilżających oczy.
Zbliżenie na oko kobiety z pękniętym naczynkiem

Źródło: Pexels

3. Witaminy

Trzecim sposobem na pękniętą żyłkę w oku jest włączenie do swojej diety preparatów, które zawierają witaminę C, rutynę oraz wapno. Suplementy te wzmocnią ścianki twoich naczyń krwionośnych. A to z kolei przyspieszy wchłanianie się czerwonej plamki na oku. Przyjmowanie witamin może również zapobiec ponownemu pojawieniu się wylewu w oku.

1 thought on “Poznaj 3 sposoby na pęknięte naczynka w oku. Jak szybko je wyleczyć?”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.